فراخوان Art Synergy

۱

 

انجمن هنرمندان نقاش ایران با توجه به پیشینه حضور خود در صحنه هنر ایران و ارتباطات گسترده با نهادهای گوناگون و با در نظر گرفتن وضعیت نه چندان مطلوب بازار هنر، بر آن شده‌است تا از طرفیت‌های موجود جهت بهره‌مندی هنرمندان نقاش ایران استفاده‌ای بهینه نماید. پروژه Art Synergy گام نخست در این راه است که امیدواریم در گام‌های بعدی شکلی مستقل بیابد و در استمرار آن فضایی جدید در صحنه هنر ایران گشوده شود. در پروژه Art Synergy انجمن هنرمندان نقاش ایران از هر هنرمند تصویر تعدادی از آثارش را دریافت خواهد کرد و با عرضه آن به پلتفرم‌های بین‌المللی، آثار را به فروش می‌رساند.

در این پروژه هدف ما عرضه مستقیم آثار هنرمندان نقاش به بازارهای هدف است و بارزترین ویژگی این پروژه سهولت شرکت در آن خواهد بود. شما حتی نیاز به ساخت پروفایل، گذر واژه و ... نیز ندارید؛ تنها کافی است زمان کوتاهی را صرف کنید و آثار خود را از طریق وبسایت انجمن هنرمندان نقاش ایران برای ما ارسال نمایید مابقی کارها تماماً بر عهده ما خواهد بود.

اما مهمترین ویژگی این پروژه علاوه بر ارائه اصل اثر، گشودن درهای فضای جدیدی است در بازار آثار هنری برای تمام هنرمندان و آن عرصه NFT آثار هنرمندان است. گواینکه مدت‌ها است هنرمندانی اندک شمار پا به این عرصه گذاشته‌اند اما هنوز برای بسیاری از هنرمندان NFT فضایی ناشناخته است. در پروژه Art Synergy شما کافی است بخواهید پا به این عرصه بگذارید مابقی انجام خواهد شد و این می‌تواند شروع سفر شما در این وادی باشد.

انجمن هنرمندان نقاش ایران رویداد Art Synergy را در بهمن‌ماه سال ۱۴۰۲ برگزار می‌نماید.

از تمامی «اعضای انجمن هنرمندان نقاش ایران» و سایر هنرمندان فعال در عرصه هنرهای تجسمی کشور دعوت به عمل می‌آید جهت شرکت در این رویداد، فرم فراخوان زیر را کامل و ارسال نمایند.

 

۱- شرایط و مقررات شرکت در رویداد Art Synergy:

 
 • شرکت در این رویداد برای همه هنرمندان و علاقه‌مندان آزاد، رایگان و به معنای پذیرش کلیه شرایط و مقررات فراخوان است.
 • مسئولیت اصالت آثار به عهده هنرمند است و شرکت کنندگان متعهدند تنها آثار خلق شده توسط خودشان را ارسال نمایند.
 • در صورت تمایل به فروش فیزیکی، آثار باید تا ۶ ماه در اختیار هنرمند باشد و در غیر اینصورت باید مراتب بلافاصله به اطلاع انجمن هنرمندان نقاش ایران برسد.
 • لطفاً قیمت‌ آثار خود را بر اساس قیمت فروش آثار خود در بازار ایران تعیین نمایید. قیمت آثار پیش از ارسال برای پلتفرم‌های طرف قرارداد کارشناسی خواهند شد و در صورت غیر واقعی بودن آثار ارسال نخواهند شد.
 • فرآیند تولید اثر NFT از آثار هنری به Mint کردن شناخته می‌شود و فرآیندی هزینه‌بر است. این هزینه بر عهده انجمن هنرمندان نقاش ایران خواهد بود.
 • لطفاً توجه نمایید قیمت آثار ‌NFT از پیش قابل تعیین نیست و بر اساس پیشنهاد خریداران تعیین می‌شود و گاه ممکن است حتی قیمت فروش اثر از هزینه تولید آن کمتر باشد که حتی در این صورت هم هزینه‌ای بر عهده هنرمند نخواهد بود و انجمن هنرمندان نقاش ایران هزینه را بر عهده خواهد گرفت. به همین دلیل هم در فرم ارسال آثار جایی برای تعیین قیمت اثر NFT نیست.
 • از هر اثر فیزیکی یک اثر NFT تولید و به بازارهای جهانی عرضه می‌شود.
 • از آنجا که آثار هنرمندان در پلتفرم‌ها و بازارهای فیزیکی و آنلاین خارج از ایران به فروش می‌رسد و هزینه بیمه، بسته بندی، تبلیغات، گرافیک، Mint کردن (تولید آثار NFT از آثار فیزیکی)، ارسال اثر فیزیکی به خارج از ایران و کمیسیون پلتفرم‌های طرف قرارداد بر عهده انجمن هنرمندان نقاش ایران است، ۵۰ درصد از قیمت فروش اثر فیزیکی و ۵۰ درصد قیمت فروش اولیه اثر NFT به انجمن هنرمندان نقاش ایران تعلق خواهد گرفت همچنین تمامی رویالتی (۱۰۰٪) اثر NFT جهت فروش در بازار ثانویه به هنرمند تعلق خواهد داشت (برای اطلاعات بیشتر بخش جزئیات تخصصی را مطالعه فرمایید).
 • در صورتی که اثر فیزیکی را در اختیار ندارید اما خالق اثر هستید همچنان می‌توانید تصویر اثر را برای فروش NFT (تولیدی از آن اثر) ارسال نمایید.
 • انجمن هنرمندان نقاش ایران و پلتفرم‌های طرف قرارداد آن در این پروژه می‌توانند بسته به شناخت از شرایط بازار، مخاطبان، خریدارن، نرخ برابری ارز و تفاوت کمیسیون‌های دریافتی هر پلتفرم، نسبت به قیمت‌گذاری ثانویه آثار در هنگام عرضه اقدام نمایند (طبیعتاً و معمولاً قیمتی بالاتر) اما مبنای محاسبه و پرداخت، قیمت اعلامی توسط هنرمند است.
 • در صورت فروش اثر فیزیکی هنرمند متعهد است در اسرع وقت اثر خود را به دبیرخانه انجمن تحویل دهد.
 • در صورت فروش اثر فیزیکی در بازه زمانی شش‌ماه پس از شرکت هنرمند در فراخوان و عدم تحویل اثر به دبیرخانه، تمامی خسارت و زیان‌ها بر عهده هنرمند خواهد بود.
 • انجمن هنرمندان نقاش ایران متعهد است پس از فروش اثر فیزیکی یا NFT در فاصله سه ماه پس از فروش با هنرمند تسویه حساب نماید. لطفاً توجه فرمایید خرید آثار NFT توسط رمز ارزها صورت می‌گیرد و پرداخت آن توسط انجمن در هر زمان (در بازه زمانی تعهد شده) بسته به شرایط می‌تواند به صورت رمز ارز یا ریالی باشد (برای اطلاعات بیشتر بخش جزئیات تخصصی را مطالعه فرمایید).
 • تصمیم‌گیری درباره مسائل پیش بینی نشده، به عهدۀ دبیرخانه این رویداد واقع در انجمن هنرمندان نقاش ایران است.
 • لطفاً توجه فرمایید انجمن هنرمندان نقاش ایران تعهدی برای فروش آثار ندارد. این پروژه تلاشی است برای فراهم کردن بستری مناسب و درخور شأن هنرمندان در فضای بازار هنر جهان. شرکت در این پروژه به منزله فروش قطعی آثار نیست و هنرمندان با شرکت در این پروژه علاوه بر پذیرفتن تمامی شرایط بدون استثنا، حق هرگونه اعتراض نسبت به عدم فروش آثار ارسالی را از خود سلب می‌نمایند.
 

۲- شرایط پذیرش آثار:


 • ثبت‌نام، تقاضای شركت، ارسال تصویر آثار و مشخصات آثار و هنرمندان فقط از طریق وب‌سایت انجمن هنرمندان نقاش ایران به آدرس ‌iranpainters.com امکان‌پذیر است.
 • در اولین فراخوان از سلسله فراخوان‌های Art Synergy تنها آثار نقاشی پذیرفته خواهد شد.
 • ثبت نام آنلاین به منزله پذیرش کلیه مقررات و شرایط این رویداد است.
 • هر هنرمند می‌تواند حداکثر سه اثر را به انتخاب خود ارسال کند.
 • تکنیک خلق آثار آزاد است.
 • اندازه ابعاد آثار فیزیکی آزاد است.
 • اندازه فایل ارسالی باید حداقل ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ پیکسل باشد.
 • هنرمندان می توانند متن یا بیانیه‌ای را جهت تشریح ایده اثر در حداکثر ۱۲۰ کلمه (۶۰۰ کاراکتر) در وبسایت ثبت نمایند.
 

۳- نحوۀ انتخاب آثار:

 
 • آثار ارسالی انتخاب و داوری نمی‌شوند و در صورت صحیح بودن اطلاعات و قیمت اعلامی آثار پذیرفته و در پروژه ارائه خواهند شد.
 

۴- تقویم پروژه «آرت سینرژی»:

 
 • اعلام فراخوان: شنبه ۷ بهمن‌ماه ۱۴۰۲
 • شروع ثبت نام از طریق وبسایت و ارسال تصاویر آثار: شنبه ۷ بهمن‌ماه ۱۴۰۲
 • آخرین مهلت تکمیل فرم آنلاین ثبت نام و ارسال تصاویر آثار و مدارک: ساعت ۲۳:۵۹، یکشنبه ۲۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۲
 

۵- نشانی و شماره تماس دبیرخانه:

 

تهران، خيابان خردمند جنوبی، کوچه نوشهر، پلاک ۱۵، طبقه دوم

شماره تماس: ۸۸۸۲۶۶۵۴

 

۶- سایر موارد:

 

در هنگام ارسال آثار فیزیکی باید نام هنرمند و مشخصات اثر در پشت آن ذکر شده باشد و در مطابقت کامل با اطلاعات ارسالی از طریق فرم آنلاین شرکت در فراخوان باشد.

لطفاً توجه فرمایید ثبت نام فقط از طریق وب‌سایت انجمن هنرمندان نقاش ایران و به صورت آنلاین امکان پذیر است.

 

پیش از پر کردن فرم آنلاین، مدارک و مشخصات زیر را در دسترس داشته باشید:

 

الف- مشخصات کامل هنرمند شامل:

نام، نام خانوادگی، سال تولد، تحصیلات، آدرس، شماره تلفن ثابت، شماره تلفن همراه، ایمیل، بیوگرافی کوتاه، تصویر هنرمند

ب- مشخصات کامل هر اثر به فارسی و انگلیسی شامل:

اندازهٔ اثر، تاریخ خلق اثر، تکنیک، نام مجموعه، عنوان اثر، قیمت به تومان

برای بارگذاری فایل تصویری به موارد زیر توجه فرمایید:

الف- حداکثر حجم تصویر باید ۱/۵ مگابایت (۱۵۰۰ کیلوبایت) و کیفیت آن ۳۰۰ دی پی آی (dpi) باشد.

ب- ضلع کوچک تصویر باید ۱۲۰۰ پیکسل (1200px) باشد. اگر امکان استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش تصویر مانند فتوشاپ (Photoshop) را ندارید می‌توانید از ابزارهای آنلاین مانند http://webresizer.com/resizer برای تغییر اندازه (در صورت درست بودن dpi) و https://www.photopea.com برای تغییر اندازه و dpi استفاده کنید:

در منوی File بر روی open کلیک کنید و تصویر خود را انتخاب نمایید سپس از منوی Image بر روی Image size کلیک کنید و اندازه و dpi را تغییر دهید و در انتها از منوی File بر روی Export as کلیک و سپس jpg را انتخاب کنید. در انتها کیفیت را بر روی 100 قرار دهید و فایل را Save کنید. در مرحله آخر قبل از Save کردن، حجم نهایی بر روی تصویر به نمایش در می‌آید لطفاً توجه کنید که بیشتر از ۱/۵ مگابایت نباشد.

پ- نام فایل تصویر باید به صورت زیر باشد:

نام فایل ارسالی باید چند عدد یا حروف بدون فاصله باشد. برای مثال:

Amc48h94.jpg یا 4artbn7drn2.jpg (هر عدد و حروف دلخواه بدون فاصله، نام بدون فاصله)

ت- حتما در نام فایل از ساختار ارائه شده تبعیت کنید و از به کار بردن حروف فارسی خودداری کنید.

ث- از به کاربردن این علائم در نام فایل خودداری کنید ( £ $ ! @ # - / \ _ : * ? " < > |)

ج- ابعاد و اندازه فایل را حتما مطابق دستورالعمل داخل وبسایت رعایت فرمایید در غیر ا‌ین‌صورت اثر شما دریافت نخواهد شد.

 

سوالات متداول:

 

- به طور خلاصه این پروژه چیست؟

انجمن هنرمندان نقاش ایران در این پروژه برای فروش آثار فیزیکی و NFT هنرمندان با تعداد پرشماری از پلتفرم‌های فروش آنلاین و فیزیکی آثار هنری وارد قرارداد مستقیم و غیر مستقیم شده‌است و ارسال اثر شما به واسطه شرکت در این پروژه مانند ارسال اثرتان به همه این پلتفرم‌ها و در نتیجه افزایش شانس فروش آثار شما است.

- مزایای این پروژه چیست؟

شما با شرکت در این پروژه به ساده ترین شکل اثرتان را برای تعداد پر شماری از پلتفرم‌های فروش آثار فیزیکی و ‌NFT ارسال خواهید کرد که در شرایط معمول برای پیدا کردن پلتفرم‌های قابل اعتماد، ارسال آثار یا تولید آن (NFT) متحمل صرف وقت و هزینه فراوان خواهید شد. همچنین از آنجایی که در این پروژه بسیاری از پلتفرم‌ها بین‌المللی هستند امکان فروش آثار در خارج از ایران نیز فراهم شده‌است. یکی دیگر از مزایای این پروژه تقبل هزینه بیمه، بسته‌بندی، تبلیغات، گرافیک، Mint کردن (تولید آثار NFT از آثار فیزیکی)، ارسال اثر فیزیکی به خارج از ایران و پرداخت کمیسیون هر پلتفرم است.

- آیا اسامی شرکت کنندگان در این پروژه اعلام خواهد شد؟

خیر. اسامی شرکت کنندگان در این پروژه نزد انجمن هنرمندان نقاش ایران محفوظ خواهد بود.

- آیا بعد از ارسال اثر به این پروژه، آثار من به نمایش عمومی فیزیکی یا آنلاین در خواهد آمد؟

آثار ارسالی به نمایش فیزیکی در نخواهد آمد و اما این آثار در پلتفرم‌های آنلاین به نمایش در خواهد آمد اما نه در کنار هم و نه تحت عنوان این پروژه. برای مثال اثر شما ممکن است در یک پلتفرم و اثر هنرمند دیگری که در این پروژه شرکت کرده‌است در پلتفرم دیگری به نمایش درآید؛ گویی آثار توسط هنرمند یا نماینده او به این پلتفرم‌ها ارسال شده باشد.

- آیا مدت زمان فراخوان تمدید خواهد شد؟

خیر. اما این پروژه در فازهایی با فواصل کوتاه زمانی تکرار خواهد شد.

- درباره NFT توضیح دهید؟

لطفا لینک زیر را مطالعه کنید:

https://bitpin.ir/academy/what-is-nft/

- آیا امکان دارد اثری مورد پذیرش قرار نگیرد؟

بله. همانطور که در متن فراخوان هم آمده‌است آثار داوری نخواهند شد و تنها در صورت غیر واقعی بودن قیمت اثر و ناکامل بودن اطلاعات دریافتی از ارسال آن‌ها خودداری خواهد شد.

- از چه طریقی از ازسال اثر خود مطمئن شوم؟

اگر با شما تماس تلفنی گرفته نشود به منزله پذیرش و ارسال آثار است.

بعد از پر کردن فرم آنلاین و ارسال آن تمامی آثار ارسال خواهند شد و نیازی به تماس با دبیرخانه نیست اما اگر اطلاعات فرمی (تصاویر، اندازه آثار و…) مشکل داشته باشد یا قیمت اثر غیر واقعی باشد از طریق دبیرخانه با شما تماس گرفته خواهد شد تا اطلاعات کامل شود.

- آیا آثار به پلتفرم‌های ایرانی داخل کشور هم ارسال خواهند شد؟

خیر.

- آیا هزینه و مسئولیت تحویل آثار داخل ایران (از هنرمند به دبیرخانه) نیز بر عهده انجمن هنرمندان نقاش ایران خواهد بود؟

خیر.

- فراخوان بعدی Art Synergy چه زمانی اعلام می‌شود؟

زمان فراخوان بعدی بسته به خروجی فراخوان اول خواهد داشت اما زمان پیش‌بنی شده برای فراخوان بعدی بهار سال ۱۴۰۳ است.

- چرا در پروژه آرت سینرژی به عرصه NFT ورود پیدا کرده‌ایم؟

 

۱- در پروژه آرت سینرژی تمرکز همزمان بر روی «فروش» آثار فیزیکی و آثار NFT است.

۲- در پروژه آرت سینرژی مخاطب هدف برای آثار NFT انبوهی از هنرمندانی هستند که با این عرصه و مفاهیم آن آشنایی ندارند و اصولا تا به امروز قصدی برای ورود به این عرصه نداشته‌اند. این پروژه می‌تواند با نمایش امکان این عرصه راه را برای فعالیت فردی این افراد در آینده هموار کند.

۳- بدیهی است که مارکت NFT یک مارکت باز و غیر انحصاری است و هر کس می‌تواند شخصا اقدام به تولید اثر (‌Mint)، ارائه و فعالیت برای فروش اثر NFT نماید چنانکه در مارکت آثار فیزیکی هم چنین است و هر فرد می‌تواند آثار خود را در گالری، فضای مجازی یا هر پلتفرم دیگری ارائه نماید و به فروش برساند اما انتظار چنین امری از بسیاری از هنرمندان ناآشنا با این عرصه، در قدم اول، انتظار دور از واقعیتی است.

۴- یکی از مهمترین اموری که سبب شده‌است این پروژه ارائه شود مساله «فروش» آثار چه فیزیکی چه NFT است. بر کسی پوشیده نیست که تولید و ارائه اثر (فیزیکی و NFT) به معنای فروش آن نیست و انبوهی از این آثار در پلتفرم‌های گوناگون مدت‌های مدیدی است که به فروش نرفته‌اند.

۵- در پروژه آرت سینرژی، مجموعه‌های گوناگونی از آثار (فیزیکی یا NFT) برای پلتفرم‌های گوناگون‌‌ (بعضا اختصاصی)، کلکسیونرها و خریدارن اختصاصی کیوریت (curate) می‌شود و بر روی هر مجموعه مارکتینگ اختصاصی به انجام خواهد رسید تا به این ترتیب شانس فروش آثار افزایش پیدا کند. این سرویس ویژه و اختصاصی وجه تمایز این پروژه است که توسط پلتفرم‌های طرف قرارداد به انجام می‌رسد و بی‌شک هزینه‌بر خواهد بود چنانکه فعالیت‌های مشابه در آثار فیزیکی نیز مشمول هزینه است.

۶- طبیعی است که به نظر آید این پروژه در کوتاه مدت منافع برخی از فعالان و پلتفرم‌های گوناگون در حوزه ارائه، آموزش، فروش و از این دست را تحت تاثیر قرار دهد اما در بلند مدت سبب ورود افراد بیشتری به این عرصه‌ها و پویایی مارکت آثار هنری خواهد بود.

۷- قصد انجمن هنرمندان نقاش ایران از ارائه این پروژه ایجاد منفعتی جمعی برای تعداد بیشتری از هنرمندان است آن هم در شرایط اقتصادی حاضر.

 

جزئیات تخصصی‌تر

 

نکاتی برای هنرمندانی که مایلند جزئیاتی تخصصی‌تر درباره ارائه اثر NFT خود بدانند:

۱- این پروژه در بخش NFT یک پروژه collaborative نیست یعنی اثر NFT با همکاری خلق نمی‌شود بلکه تنها تصویر اثر فیزیکی هنرمند تبدیل به اثر NFT می‌شود.

۲- از هر اثر (تصویر ارسالی) هنرمند تنها یک اثر ‌NFT ساخته خواهد شد. در صورتی‌که تصمیم به ارائه نسخ متعدد (edition) باشد حتما به اطلاع هنرمند خواهد رسید و با شرایط اعلامی از سوی هنرمند این امر محقق خواهد شد.

۳- قیمت اثر NFT چنانکه در متن هم آمده است ثابت (fixed) نیست و به همین دلیل هم قیمت اثر از هنرمند دریافت نمی‌شود همچنین از روش حراج (Auction) هم استفاده نخواهد شد بلکه قیمت‌گذاری به صورت پیشنهادی (offer) است و از سوی خریداران.

۴- فرض این فراخوان در بخش آثار NFT آن است که هنرمندان هیچ اطلاع و امکانی در فضای دیجیتال ندارند به همین دلیل هنگام فروش آثار، سهم هنرمند به کیف دیجیتال انجمن واریز و سپس به هنرمند منتقل خواهد شد. در هنگام ارائه آثار NFT اگر هنرمندی کیف پول خود را معرفی نماید سهم هنرمند مستقیم و بلافاصله به کیف پول او واریز خواهد شد. همواره و در تمامی فراخوان‌های انجمن بعد از اتمام زمان فراخوان و در هنگام دریافت آثار فیزیکی و این‌بار آثار دیجیتال با هنرمندان تماس گرفته می‌شود و مراتب امور به اطلاع آن‌ها می‌رسد.

۵- در بند ۱۳ ماده ۱ فراخوان آمده است که انجمن متعهد است بعد از سه ماه با هنرمند تسویه حساب نماید. این بخش بیشتر ناظر بر بخش فیزیکی است و در بخش NFT به محض دریافت در کیف پول دیجیتال انجمن یا هنرمند، انتقال می‌تواند صورت گیرد اما از آنجا که فرض بر نداشتن کیف پول دیجیتال برای بسیاری از هنرمندان است و بسیاری ترجیح می‌دهند مبلغ را به صورت ریالی دریافت کنند این امر ممکن است زمان‌بر شود. لطفا توجه فرمایید اعلام تعهد سه ماهه امری حقوقی است و به این معنا است که انجمن نمی‌تواند بیش از این زمان در پرداخت‌های خود تعلل کند و هنرمندان در هر بخش می‌توانند بعد از این زمان در محاکم قانونی اقامه دعوی نمایند.

۶- در فروش اولیه آثار NFT پنجاه درصد فروش (۵۰٪) به هنرمند تعلق می‌گیرد و مابقی هزینه تولید، مارکتینگ، تبلیغات و کمیسیون‌ها خواهد شد. بدیهی است انجمن هنرمندان نقاش ایران در فروش ثانویه سهمی نخواهد داشت.

۷- در بند ۸ ماده ۱ اشاره به رویالتی شده‌است. رویالتی در NFT به خالق یا مالک اصلی یک اثر این امکان را می‌دهد تا مادامی که اثرشان فروخته می‌شود، از هر خرید و فروش، درصد مشخصی سود دریافت کنند و با فروش اثر هنری خود، از سود آن محروم نشوند. این خرید و فروش‌ها در بازار ثانویه (secondary market) انجام می‌شود یعنی بعد از اولین فروش اثر هنرمند. درصد این رویالتی در بازار ثانویه متغیر است اما معمولا بیش از ۱۰ درصد قیمت فروش نیست. چه هنرمندان کیف پول خود را به انجمن معرفی کنند و چه انجمن مستقیم این رویالتی را دریافت کند همواره ۱۰۰ درصد این رویالتی متعلق به هنرمند خواهد بود.

۸-منظور از پلتفرم‌های گوناگون جهت ارائه آثار هنرمندان تنها پلتفرم‌های فضای مجازی نیست بلکه طرف‌های قرارداد انجمن هنرمندان نقاش ایران متعهدند مجموعه آثار را چه فیزیکی و چه NFT کیوریت (curate) کرده و ضمن عرضه در پلتفرم‌های اختصاصی به خریداران مشخص خود ارائه نمایند.

۹- برخی از پلتفرم‌ها به محض اطلاع از ملیت ایرانی صاحب کیف پول آن را بلاک می‌کنند. در پروژه آرت سینرژی آثار هنرمندان (هنرمندان بدون کیف پول دیجیتال) با اکانت‌های شرکت‌های طرف قرارداد که غیر ایرانی هستند در پلتفرم‌ها ارائه می‌شوند بنابراین امکان بلاک شدن کیف پول‌ این شرکت‌ها منتفی است.

۱۰. در بند ۱۴ ماده ۱ به مسائل پیش‌بینی نشده اشاره شده‌است که امری حقوقی (فورس ماژور) در تمامی قرارداد‌ها است و مسئولیت را متوجه انجمن می‌کند و نه هنرمندان و به معنای حفظ منافع هنرمندان در شرایط خاص است.

۱۱- به دلیل ماهیت فضای NFT کلیه معاملات، خریدها و فروش‌ها در هر زمان قابل رصد هستند.

۱۲- روش‌های تولید، ارائه و فروش آثار NFT متنوع هستند و به دلیل ماهیت آن هر روز روش‌های نوآورانه‌ای عرضه می‌شود. هیچ روش، رفتار و توصیه فردی یا گروهی قاعده محسوب نمی‌شود و اصولاً این فضا بر ضد انحصار هر فرد یا گروهی است.

 

زمان شرکت در این فراخوان به پایان رسیده است.